menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 9-pack of ice cream bars cost $3.24. What is the unit price Pls help
asked
Jul 24, 2022
183k
views
19
votes
A 9-pack of ice cream bars cost $3.24. What is the unit price
Pls help
Mathematics
high-school
Isaac Askew
asked
by
Isaac Askew
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Divide 9 by 3.24 on a calculator
Stelloy
answered
Jul 25, 2022
by
Stelloy
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
$0.36 because you just have to divide the total cost by how many units there are which in this case would be 9. so 3.24/9=0.36
Rob Bradford
answered
Jul 30, 2022
by
Rob Bradford
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.6m
questions
11.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org