96.0k views
3 votes
A high-definition tv costs a company $3,300 to manufacture. if it sells for $6,732, what is the percent markup based on cost? (round to the nearest whole percent)

1 Answer

7 votes
The cost of TV to the company = $3300 Selling price of TV = $6732 Hence Markup = 6732-3300 = $3432 Percentage Markup =3432/3300 x 100 =104% Hence percentage markup cost = 104%
User Shlag Stag
by
6.4k points