70.3k views
2 votes
Cynthia purchase 3 video games from the sales bin that were each the same price. She also bought 2 DVDs for $15 each. Cynthia spent a total of $117. What is the unit price for each video game she purchased? reasoning

User Dmitris
by
7.7k points

1 Answer

3 votes
twenty nine dollars for each game. I added both dvds. 15 plus 15 is 30. then subtracted it by the total price, than got 87. I divided by 3 and got 29
User Eric Lin
by
8.0k points