menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Cynthia purchase 3 video games from the sales bin that were each the same price. She also bought 2 DVDs for $15 each. Cynthia spent a total of $117. What is the unit price for e…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Cynthia purchase 3 video games from the sales bin that were each the same price. She also bought 2 DVDs for $15 each. Cynthia spent a total of $117. What is the unit price for e…
asked
Nov 5, 2018
70.3k
views
2
votes
Cynthia purchase 3 video games from the sales bin that were each the same price. She also bought 2 DVDs for $15 each. Cynthia spent a total of $117. What is the unit price for each video game she purchased? reasoning
Mathematics
middle-school
Dmitris
asked
by
Dmitris
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
twenty nine dollars for each game. I added both dvds. 15 plus 15 is 30. then subtracted it by the total price, than got 87. I divided by 3 and got 29
Eric Lin
answered
Nov 10, 2018
by
Eric Lin
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 15, 2024
211k
views
Andy said that 4/9 of his collection is action or comedy Cynthia said that Andy made an error explaine whether Andy is correct or incorrect and why 3/5 of the dvds are action and 1/4 of the dvds are comedy
Sean Taylor
asked
Dec 15, 2024
by
Sean Taylor
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
211k
views
asked
Apr 27, 2018
17.6k
views
Andy has a collection of movie dvds. in andys collection 3/5 of the dvds are action 1/4 of the dvds are comedy. andy said that 4/9 of his collection is action or comedy. cynthia said that andy made an
Kohei TAMURA
asked
Apr 27, 2018
by
Kohei TAMURA
9.0k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
17.6k
views
asked
Jan 19, 2018
40.5k
views
Andy has a collection of movie dvds. in andys collection 3/5 of the dvds are action 1/4 of the dvds are comedy. andy said that 4/9 of his collection is action or comedy. cynthia said that andy made an
Nabeelfarid
asked
Jan 19, 2018
by
Nabeelfarid
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
40.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org