225k views
23 votes
A greyhound dog can run with a top speed of 17.6 m/s. At this rate, how long will it take to run 100 meters?

1 Answer

0 votes

Answer:

It will take 5.68 seconds to cover a distance of 100 meters.

Explanation:

Given that:

A greyhound dog runs with a top speed of 17.6 m/s

Distance to cover = 100 meters

We know that:

Distance = Speed * Time

Putting the values in formula

100 = 17.6 * Time

Time =
(100)/(17.6)

Time = 5.68 seconds

Hence,

It will take 5.68 seconds to cover a distance of 100 meters.

User Andymeadows
by
6.3k points