174k views
3 votes
Mia paints interior walls at a rate of 12 m^2/h. At what rate does she paint in cm^2/min?

2 Answers

4 votes

Answer: Mia paints the walls at a rate of
2000 cm^2/min.

Step-by-step explanation:

It is given that Mia paints interior walls at a rate of
12m^2/h.

We know that,

1 m = 100 cm


1m* 1m=100cm* 100cm


1m^2=10000cm^2

We also know that,

1 h = 60 min


12m^2/h=12*(10000)/(60) cm^2/min


12m^2/h=2*{1000}cm^2/min


12m^2/h=2000cm^2/min

Therefore, we can say that she paints the interior walls at a rate of
2000 cm^2/min.

User Monkey Supersonic
by
8.4k points
4 votes
12m^2/h》cm^2/min

12m^2/h × 1 h/60 min=.2m^2/min

.2m^2/min × 10000cm^2/1 m^2=2000 cm^2/min

2000cm^2/min
User Negatar
by
6.8k points