menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
you can buy 5 cans of green beans at the market basket for 2.40.you can buy 10 of the same green beans at costco for 4.40
asked
Jul 5, 2018
16.2k
views
5
votes
you can buy 5 cans of green beans at the market basket for 2.40.you can buy 10 of the same green beans at costco for 4.40
Mathematics
college
DeGoot
asked
by
DeGoot
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
What’s the question asking?
Wurli
answered
Jul 6, 2018
by
Wurli
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
Hello There!
5 for 2.40
/5 /5
1 for 0.48
10 for 4.40
/10 /10
1 for 0.44
The
second store
is the better buy and you would save
4p
per can if you bought it from the cheaper store.
Hope This Helps You!
Good Luck :)
- Hannah ❤
Avarkx
answered
Jul 11, 2018
by
Avarkx
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 16, 2020
33.7k
views
You can buy 5 cans of green beans at the Costco for $2.40. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $4.10. Which place is the better buy? Question 4 options: A. Both stores are expensive,
Piemol
asked
Nov 16, 2020
by
Piemol
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
33.7k
views
asked
Sep 3, 2020
225k
views
You can buy 5 cans of green beans at the Costco for $2.40. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $4.10. Which place is the better buy?
Peter Kellner
asked
Sep 3, 2020
by
Peter Kellner
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
225k
views
asked
Nov 27, 2024
55.1k
views
Two stores are having a sale on Pepsi. read the information below and decide which store has the better deal. justify your answer with mathematical reasoning. metro: 28 cans of Pepsi for 11.12 Costco:
Shanette
asked
Nov 27, 2024
by
Shanette
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
55.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org