50.8k views
2 votes
As he is catching a 2.5 kg package, your friend exerts a downward force of 1.0x10^1 N. If the package was still moving upwards at 6.7 m/s at the start of his catch, how much time will it take to bring him to a stop?

1 Answer

6 votes

F = ma

A = F / m = 1 x 10^1 + (2.5) (9.3) / 2.5 = 1 x 10^1 + 24.5 /2.5 = 34.5 / 2.5 = 13.8 m/s^2

By using kinematic equation, V = 4 + ak

0 = 6.7 – 13.8 t

13.8t = 6.7

T = 6.7 / 13.8 = 0.4855 sec

User Lasse
by
7.5k points