menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Norma spent $13.25 on school supplies. She bought 3 binders that cost $3.75 each and some paper. Which equation could be used to figure out the cost of the paper? A. 13.25 = 3.75 + n B. 13.25 = 3.75 –
asked
May 28, 2018
11.2k
views
5
votes
Norma spent $13.25 on school supplies. She bought 3 binders that cost $3.75 each and some paper. Which equation could be used to figure out the cost of the paper? A. 13.25 = 3.75 + n B. 13.25 = 3.75 – n C. 13.25 = 3 × 3.75 + n D. 13.25 = 3 × (3.75 + n) i suck at math ;-;
Mathematics
middle-school
Mkvcvc
asked
by
Mkvcvc
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
I think it’s c. Or D
Nambrot
answered
May 30, 2018
by
Nambrot
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
i believe the answer is C, 13.25 = 3 x 3.75 + n
since she bought 3 binders that cost $3.75 each, it's 3.75 x 3. add that to n, the cost of the paper, and you have the total amount Norma spent, $13.25
Ben Blank
answered
Jun 3, 2018
by
Ben Blank
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 22, 2018
33.4k
views
Susan bought 3 binders and 2 packages of paper for $13.35. . Dante bought 2 binders and 4 packages of paper for $17.30. How much did each binder cost?
Akmalmzamri
asked
Jun 22, 2018
by
Akmalmzamri
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
33.4k
views
asked
May 3, 2021
156k
views
Jack brought three binders from the store and paid $13.17. If he goes back to the store to purchase five more binders, How much in total will he have spent on binders
Mike Pollard
asked
May 3, 2021
by
Mike Pollard
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
156k
views
asked
Sep 14, 2021
214k
views
Norma made quilts and sold them at a craft show. The cost of fabric for each quilt was $13.55. She sold each quilt for $35. The number of quilts that Norma sold is represented by n. a) Write an expression
TlonXP
asked
Sep 14, 2021
by
TlonXP
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
214k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org