215k views
3 votes
Assume that we want to find the probability that when six consumers are randomly​ selected, exactly two of them are comfortable with delivery by drones. Also assume that 44​% of consumers are comfortable with the drones​ (based on a​ survey). Identify the values of​ n, x,​ p, and q.

1 Answer

7 votes
n =6 , x=2 , p=44% q=56%
User Kardasis
by
7.5k points