226k views
4 votes
One box of crackers costs $1.75. The crackers are advertised as “3 boxes for $5.25.” Which proportion can be used to represent the cost of the crackers?

2 Answers

3 votes
the answer to your question is 1/3
User Ryan Grimm
by
8.3k points
1 vote
 1/1.75 = 3/5.25 Hope this helps
User Cole Stanfield
by
7.4k points