Answer:
Δs=24 km
Step-by-step explanation:
vA=74km/h
vB=90km/h
tA=tB=1,5h
Δs=?
sA=vA*tA
sB=vB*tB
Δs=sB-sA
Δs=vB*tB-vA*tA, tB=tA=t
Δs=t*(vB-vA)
Δs=1,5h*(90km/h-74km/h)
Δs=1,5h*16km/h
7.8m questions
10.5m answers