82.5k views
5 votes
Question 14 a certain drug is made from only two ingredients: compound a and compound

b. there are 3 milliliters of compound a used for every 4 milliliters of compound
b. if a chemist wants to make 497 milliliters of the drug, how many milliliters of compound b are needed?

1 Answer

4 votes
A drug is made from a compound A and a compound B:
A : B = 3 : 4
A = 3 k
B = 4 k
3 k + 4 k = 7 k
7 k = 497 ml
k = 497 ml : 7 = 71 ml
B = 4 * 71 ml
B = 284 ml.
Answer: 284 ml of compound B are needed.
User Dylan Landry
by
7.4k points