25.0k views
2 votes
One dozen eggs cost $1.98 how much does 1 egg cost

User Oulenz
by
7.0k points

2 Answers

7 votes
1.98/12=0.165

Round up and you get .17 which is 17 cents
User Owlvark
by
7.0k points
1 vote
I think it would be 15 cents!
User Sarahhodne
by
7.2k points