3.1k views
0 votes
A certain brand of coffee comes in two sizes. An 11.3 -ounce package costs $2.88 . A 27.8 -ounce package costs $6.48 . Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

1 Answer

6 votes
es mejor comprar 4 de 11,3 onzas que venta en 11,52 y tomas 45,2
y el de 27 onzas compras 2 que sales 12,96 y tomas 55,6
puede ser que el de 27 tiene 12,96 pero cuesta mas y de todos modos es muy pequeña la diferencia de lo que vas a tomar, y el de 11 pagas menos pero tomas casi lo mismo haci que es mejor el tamaño 11
User Andyp
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories