Answer:
True
Step-by-step explanation:
The Gravitational potential energy is given by:
G = mgh
m = mass of body ; g = acceleration due to gravity ; h = height
G for a ball of mass 10kg ; height of 20 meters above the ground
G = 10kg * 9.8m/s² * 20m = 1960 kgm²/s²
G for a ball of mass 1000kg at height, 0 meters :
G = 1000 * 9.8 * 0 = 0
1960 > 0
Hence, Gravitational potential energy for 10kg ball at height 20m is greater Thammfor a 1000kg ball on the ground.