157k views
17 votes
Ms. Gallagher pays $9 for a pack of 36 cupcakes for her son's birthday.

How much did each cupcake cost? (What is the unit rate?)

User Yottatsa
by
5.2k points

1 Answer

9 votes

Answer:

4 for each cupcake.

Explanation:

User Aloiso Gomes
by
5.3k points