102k views
1 vote
A 36-ounce box of cornflakes cost $5.79 find the unit rate to the nearest cent per ounce.

User Whhone
by
7.5k points

1 Answer

2 votes
5.79/36= 0.160...

0.160... rounded to the nearest cent is 0.16

The answer is 0.16 cents.

Hope this helps!
User Paulino III
by
7.7k points