95.1k views
3 votes
Ribbon is sold by the yard. If the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost by inch?

User Nicoguaro
by
6.9k points

1 Answer

4 votes
0.0775/in is the answer
User Shachar Shemesh
by
8.0k points