39.1k views
3 votes
Find the circumference of a circle that has an area of 452.16 square meters. (Use 3.1416 as the value of π.) A. 24 meters B. 37.6992 meters C. 12 meters D. 75.3984 meters

User Bill Chan
by
7.0k points

2 Answers

7 votes

your answer is 75.3984

i just took the test

User Chris Hamilton
by
6.7k points
2 votes
Area = π.R² AND CIRCUMFERENCE = 2π.R
Let's calculate R (radius):

452.16 = π.R² → R² = 452.16/π → R² = 143.92 And R = √143.92 →R = 12 m

CIRCUMFERENCE = 2π.R = 2π.12 = 24 π = 75.39 84 (Answer D)
User Raman Gupta
by
7.2k points