Answer:
The acceleration of object is -4 ms⁻²
Explanation:
We are given:
Initial Velocity = 65 m/s
Final Velocity = 25 m/s
Time t = 10 seconds
We need to find acceleration.
The formula used to find acceleration is:

Putting value in the formula and finding acceleration:

So, acceleration of object is -4 ms⁻²