145k views
5 votes
Gregs gas station sells three different kinds of gasoline:regular,plus,and premium

mr.adams spent $36.25 on 12.5 gallons of regular gasoline at gregs gas station.determine the cost per gallon for regular gasoline,showing each step in the process.

User Poke
by
8.1k points

1 Answer

6 votes
To find the amount he spent of each gallon, you would have to divide the price by the number of gallons to set the number of gallons in the equation to 1.

36.25/12.5 = $2.90
User Rahul Kaushik
by
8.0k points