202k views
2 votes
Shakina and Juliette set the car's initial velocity to zero and set the acceleration to +1.2 m/s2, then clicked "start." Answer the following questions.

What is the car's displacement between 0 and 10.0 s?
What was the total distance traveled by the car during this time interval?

User JasonP
by
6.5k points

1 Answer

5 votes
Given:
u = 0, initial velocity
a = 1.2 m/s², acceleration
t = 10.0 , time of travel.

The distance traveled is
s = ut + (1/2)at²
= (1/2)*(1.2 m/s²)*(10 s)²
= 60 m

Answer: 60 m

User Kalahari
by
7.1k points