214k views
5 votes
A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce? $0.18/oz $0.90/oz $1.78/oz $0.09/oz

2 Answers

4 votes
144/16=9, 9 oz is the answer
User Nir Duan
by
7.9k points
1 vote
1.44 divided by 16=0.09.
User LeoNerd
by
7.6k points

No related questions found