menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce? $0.18/oz $0.90/oz $1.78/oz $0.09/oz
asked
Oct 11, 2018
214k
views
5
votes
A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce? $0.18/oz $0.90/oz $1.78/oz $0.09/oz
Mathematics
high-school
Paul Carroll
asked
by
Paul Carroll
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
144/16=9, 9 oz is the answer
Nir Duan
answered
Oct 12, 2018
by
Nir Duan
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
1.44 divided by 16=0.09.
LeoNerd
answered
Oct 17, 2018
by
LeoNerd
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org