menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A grocery store sells a 6-pack of bottle water for $3.79, a 9-pack for $4.50, and a 12-pack for $6.89. Which package costs the least per bottle? Explain your reasoning. Show the work please.
asked
Feb 23, 2018
153k
views
3
votes
A grocery store sells a 6-pack of bottle water for $3.79, a 9-pack for $4.50, and a 12-pack for $6.89. Which package costs the least per bottle?
Explain your reasoning.
Show the work please.
Mathematics
middle-school
Josh Peak
asked
by
Josh Peak
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
cost per bottle
6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle
9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle
12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle
0.63>0.57>0.50
the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle
David Sigley
answered
Feb 28, 2018
by
David Sigley
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org