93.0k views
1 vote
A cylinder has a length of 3.23 cm, a diameter of 1.75 cm, and a mass of 69.61 grams.

(a) What is the density of the cylinder?

(b) Based on its density, of what kind of material might it be made?

2 Answers

5 votes

Answer:

8.96 g/cm^3 copper

Step-by-step explanation:

p=m/v

Find volume first πr^2h

r=1.75/2=.875

volume=3.14*.875^2*3.23=7.77

p=69.61

h=3.23

d=1.75

69.61/7.77=8.96 copper

User LilProblems
by
7.7k points
7 votes
a) pi x h x r^2..this is the formula
User Aklin
by
7.1k points