76.5k views
3 votes
A 7-pack of jump ropes costs $16.31. What is the unit price?

2 Answers

4 votes

Answer:

2.33

Explanation:

16.31 divided by 7 is 2.33 which is the price of a single one of the jump ropes

User Ateszki
by
5.5k points
9 votes

Answer:

$2.33 per pack

Explanation:

$16.31รท7=2.33

User Trevorsky
by
5.3k points