92.3k views
1 vote
Donna bought 5 bags of dog treats for $14.00. What is the cost per bag of dog treats?

User Ashot
by
4.8k points

2 Answers

11 votes

Answer:

$2.80

Explanation:

You need to divide 14 by 5 to get how many dollars it costs. An easy way to do this do 14 * 2 / 10 = 2.80. So it costs $2.80 per bag of dog treats.

User Abigperson
by
6.1k points
9 votes

Answer:

2.8

Explanation:

14 divided by 5=2.8

Hope this helps you! <3

User Zigdon
by
5.8k points