Answer: The number of miles per hour he averages on his way home is 36 mph.
Explanation:
Since we have given that
Distance traveled by Rosario = 60 miles
Time taken for road trip = 2.75 hours
Speed at which he on his way to the rink = 55 mph
Let X be the speed at which he averages on his way home.
So, According to question, we get that,

Hence, the number of miles per hour he averages on his way home is 36 mph.