219k views
2 votes
A car slow down at -5.00 m/s2 until it comes to a stop after traveling 15.0 m. What was the initial speed of the car? (Unit=m/s)

User Froskoy
by
7.1k points

2 Answers

7 votes
Good formula to remember!

V_F^2 = V_0^2 + 2 * a * d

V_F = final speed
V_0 = initial speed

0^2 = V_0^2 + 2*(-5)*15 = V_0^2 -150,

V_0 = sqrt(150) = 12.25 m/s
User Thomh
by
7.8k points
4 votes

Answer:

12.25 m/s

Step-by-step explanation:

If a car slows down at -5 m/s2 and it comes to a stop after traveling 15 m we just have to use the next formula:


Vf^(2) =Vo^(2) +2ad

Now we know that the final velocity is 0, so by inserting our data into the formula it would look like this:


Vf^(2) =Vo^(2) +2ad


0 =Vo^(2) +2(-5m/s^(2))(15m)


-Vo^(2)= -150m^(2)/s^(2)


Vo^(2)= 150m^(2)/s^(2)


Vo= \sqrt{150m^(2)/s^(2)}


Vo= 12.25m/s

User Thakur
by
7.9k points