75.7k views
3 votes
A balloon is released from a tall building. the total mass of the balloon including the enclosed gas is 2.0 kg. its volume is 5.0 m3. the density of air is 1.3 kg/m3. will the balloon rise, fall, or remain stationary; and why?

1 Answer

5 votes
Given:
m = 2.0 kg, mass of the balloon and enclosed gas
V = 5.0 m³, volume of balloon.

Calculate the effective density of the balloon.
ρ = m/V
= 2/5
= 0.4 kg/m³

The density of air is 1.3 kg/m³, which is denser than the balloon. Therefore the balloon will rise.

Answer: The balloon will rise because its density is less than that of air.
User Graeme Stuart
by
6.7k points