232k views
2 votes
A sample of gold has a mass of 38.6 grams and a volume of 2 cm3. What is the density of gold?

User Marc Intes
by
6.6k points

1 Answer

0 votes
m=38.6 g
v=2 cm³

p=m/v

p=38.6/2=19.3 g/cm³

19.3 g/cm³
User Diazlp
by
7.1k points