42.1k views
2 votes
A force of 300 N is used to move a chair a distance of 2 m. How much work is done?

User Palu
by
6.0k points

2 Answers

3 votes
work = force × distance
= 300 N × 2 m
= 600 J
User Gfelisberto
by
6.5k points
5 votes
It depends on the angle between the force and the displacement.

Assume the angle is α

Then W = 300 * 2 * cosα = 600 cosα J

If you horizontally push the block on a flat plane, then α = 0, then W = 600 J
User Babbata
by
6.9k points