217k views
4 votes
College students are offered a 8​% discount on a textbook that sells for ​$ 45.50. If the sales tax is 8​%, find the cost of the textbook including the sales tax.

User Dronik
by
6.7k points

2 Answers

0 votes
45.50 - 0.08(45.50) = 45.50 - 3.64 = 41.86...cost after the discount

41.86 + 0.08(41.86) = 41.86 + 3.35 = 45.21 <== cost + tax
User Thi
by
6.6k points
5 votes
$45.2088 or $45.21 would be the final price
User Jbrennan
by
6.9k points