112k views
4 votes
What is the mass in grams of 9.76 x 10 12 atoms of naturally occurring sodium?

User Joedborg
by
6.5k points

1 Answer

1 vote
The number of moles in a substance indicates the amount of the substance that contains the same number of particles as 12 g of the Carbon-12 isotope [or equivalent to 6.02 × 10²³] (which is used as a standard in the world of moles).

Now,

if 6.02 × 10²³ atoms are found in 1 mole ofsodium
then let 9.76 × 10¹² atoms are found in x

⇒ x = (9.76 × 10¹² ) ÷ (6.02 × 10²³)

= 1.619 × 10⁻¹¹ mol


Now, mass = moles × molar mass

∴ mass of Na = 1.619 × 10⁻¹¹ mol × 23 g/mol
= 3.72 × 10⁻¹⁰ g


User Rockstar
by
7.5k points