147k views
3 votes
A tree casts a shadow 12 meters long , while a bush nearby casts a shadow 3.5 meters long. If the tree is 3.2 meters tall, how tall is the bush?

User Fumihiro
by
7.8k points

1 Answer

0 votes
x = height of bush
12/3.5 = 3.2/x [cross multiply]
(12)(x) = (3.2)(3.5)
12x = 11.2 [Divide 12 on both sides]
x = 0.93 m

The height of the bush is 0.93 meters.
Best of luck.
User Andresmijares
by
6.5k points