3.9k views
1 vote
13. Product A is an 8 oz. bottle of cough medication that sells for $1.36. Product B is a 16 oz. bottle of cough medication that costs $3.20. Which product has the lower unit price? And show how you got your answer.

1 Answer

4 votes
price / weight = unit price
product A : 1.36 / 8 = 0.17 per oz
product B : 3.20 / 16 = 0.20 per oz

product A has the lower unit price

User Anthony Horne
by
7.0k points