Answer:
31.773 g of copper
Step-by-step explanation:
Mole of an element is the ratio of the mass of the element and the atomic mass of the element. Mole is directly proportional to mass and inversely proportional to atomic mass.
Given,
Mole of copper = 0.50 mol
Atomic mass of Cu = 63.546 g/mol
Mole = mass / atomic mass
Mass = mole x atomic mass = 0.5 mol x 63.546 g/mol = 31.773 g