Answer: The empirical formula for the given compound is
Step-by-step explanation:
To find the empirical formula of the compound, we must follow some steps:
Step 1: Converting the given percentages into mass
Total mass of the compound is taken as 100 g.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
Mass of Calcium = 36.1 g
Mass of Chlorine = 63.9
Step 2: Converting the given masses into moles.
Moles of Ca =

Moles of Cl =

Step 3: Calculating the mole ratio of the given elements.
For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated that is 0.9
For Ca =

For Cl =

Step 4: Taking the mole ratio as their subscripts.
The ratio of Ca : Cl = 1 : 2
Hence, the empirical formula of the given compound is