181k views
3 votes
Heres the problem: Ivan saves 20% of his monthly paycheck for music equipment. He earned $335 last month.

a. How much did he save for music equipment? Explain.
b. If he uses $20.10 of what he earned to buy sheet music, what percentage of his earnings is this amount? Explain.
Im not very good at percentages please help me.

User Fergaral
by
7.8k points

2 Answers

2 votes
A. 67.
20% of 335 = 67.

B.67.335.
20.10% of 335 = 67.

Hope this helps, if not sorry fam.
User LaurentG
by
7.3k points
4 votes
First 20 x 335 = 6700 divided by 100 which is $ 67

So he save $67

And second 20.10 x 100 = 2010 divided by 67 which is 30 %

So his earnings is 30 %

Hope its help
User Noctarius
by
6.8k points