220k views
1 vote
A sheet of 8.5 inch by 11inch paper has a mass of 4.50 grams one square centimeter , 1cm2 of that sheet of paper will have a mass closets to ____grams (hint use 1inch = 2.54 centimeters and area = length times

A) 7.3
B)0.73
C) 0.073
D) 0.0073

1 Answer

2 votes
The answer is option D.

Area of sheet, A1 = length × breadth
= (8.5 inch * 2.54 cm) ×11 inch * 2.54 cm)
= 603.22
cm^(2)

Now, Mass of sheet, M1 = 4.50 gms

Thus, Area of sheet A2, = 1
cm^(2)
And, Mass of sheet, M2 = ?

Thus, Mass of M2 =
(4.50 gms)/(603.22)
= 0.0073
User Kick Buttowski
by
6.0k points