185k views
0 votes
Which is the best buy?

3 bottles of juice for $6.72
11 bottles of juice for $24.86
9 bottles of juice for $20.25
16 bottles of juice for $35.68

Which is the best buy?
10 bars of soap for $23.20
16 bars of soap for $36.48
13 bars of soap for $29.51
12 bars of soap for $27.60

2 questions for 20 pts

1 Answer

2 votes
3 bottles of juice
6.72/3 = $2.24 < amount paid for each bottle

11 bottles of juice
24.86/11 = $2.26 <amount paid for each bottle

9 bottles of juice
20.25/9 = $2.25 < amount paid for each bottle

16 bottles of juice
35.68/16 = $2.23 < amount paid for each bottle

*the best buy would be to get 16 bottles for $35.68*




10 bars of soap
23.20/10 = $2.32 < amount for each bar of soap

16 bars of soap
36.48/16 = $2.28 < amount for each bar of soap

13 bars of soap
29.51/13 = $2.27 < amount paid for each bar of soap

12 bars of soap
27.60/12 = $2.30 < amount for each bar of soap

*the best buy would be to get 13 bars of soap for $29.51*

hope this helps :)



















User StefansArya
by
6.9k points