196k views
5 votes
Volume of a cone: V = 1/3 r2 h

Lateral Surface area of cone: A = r s, where s= slant height.

Find the lateral surface area of a cone whose base is a circle with a 5 cm radius and whose altitude is 10 cm.

Lateral Surface area (to the nearest cm2) = ____ cm2.

A) 262
B) 176
C) 157

User Sponge Bob
by
7.1k points

2 Answers

3 votes

B176 is the lateral serface because its latARAL


User Boyko Perfanov
by
7.6k points
2 votes

Answer: B) 176

Explanation:

Given: The radius of the base of circle of cone (r)= 5 cm

The altitude of the cone (h)= 10 cm

Now, the lateral surface area of the cone is given by :-


L.A.=\pi rl\\\\\Rightarrow\ L.A.=(3.14)(5)(√(r^2+h^2))\\\\\Rightarrow\ L.A.=(3.14)(5)(√(5^2+10^2))\\\\\Rightarrow\ L.A.=(3.14)(5)(√(125))\\\\\Rightarrow\ L.A.=175.531336234\approx176\ inches^2

Hence, the Lateral Surface area (to the nearest
cm^2) =
176\ in.^2

User Boyan Penev
by
7.7k points