Answer:
Probability the number selected is 111 or smaller than 107 = 0.3
Explanation:
Probability is the ratio of number of favorable outcome to the total number of outcomes.
Total number of outcomes when picking a number from the group 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114 = 10
Number less than 107 in the group are 105 and 106
Number of favorable outcome for the number selected is 111 or smaller than 107 = 3
Probability the number selected is 111 or smaller than 107
