8.0k views
2 votes
Jerry bought 4 dvds for $25.20 what is the unit rate?

User Avernet
by
8.6k points

1 Answer

0 votes
$6.30 is the unit rate.

Just divide 25.20 by 4 to find the answer. Each disc costs $6.30.

Hope this helps.
User DanielC
by
8.5k points

No related questions found