151k views
10 votes
1. A 2.5 pound bag of apples cost $2.99. Calculate the unit rate showing pounds of apples per dollar and the unit rate showing dollars per pound of apples.

2.An 8 pound bag of oranges costs $4.95. Calculate the unit rate showing pounds of oranges per dollars and the unit rate showing dollars per pound of oranges.

3. A box of 40 envelopes costs $2.50. Calculate the unit rate showing number of envelopes per dollar and the unit rate showing dollars per envelope.

User Make
by
5.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

um can u put up the question plz so i can answer your question

User Paal Pedersen
by
4.9k points