218k views
1 vote
If a volume of nitrogen gas at 452 K decreases from 100.0 mL to 50.0 mL, what is the final Kelvin temperature? Assume pressure remains constant.

2 Answers

5 votes

100.0mL and 50.0mL to L

452K * (.05L/.10L) = 226 K

User Akhil Paul
by
6.6k points
5 votes

Answer : The final temperature of gas will be, 226 K

Explanation :

Charles' Law : It is defined as the volume of gas is directly proportional to the temperature of the gas at constant pressure and number of moles.


V\propto T

or,


(V_1)/(V_2)=(T_1)/(T_2)

where,


V_1 = initial volume of gas = 100 ml


V_2 = final volume of gas = 50 ml


T_1 = initial temperature of gas = 452 K


T_2 = final temperature of gas = ?

Now put all the given values in the above formula, we get the final temperature of the gas.


(100ml)/(50ml)=(452K)/(T_2)


T_2=226K

Therefore, the final temperature of gas will be, 226 K

User Christian Hirsch
by
6.7k points