120k views
4 votes
As a pendulum swings back and forth, its total energy is 16 J. What is its kinetic energy at 3/4 its maximum height?

1 Answer

4 votes

Answer:

KE = 4 J

Step-by-step explanation:

As we know that for swinging pendulum the total energy of the pendulum is always conserved

so here its total energy is


E = 16 J

now when the pendulum will reach to its maximum height then its total energy will convert into potential energy

so here at 3/4 of its maximum height the potential energy will also become 3/4 times of total energy

so it is given as


U = (3)/(4)(16) = 12 J

now by energy conservation we will have


K + U = 16 J


K + 12 = 16

K = 4 J

User Jonah Williams
by
6.9k points