10.8k views
1 vote
An 8-cup carton of sour cream costs $6.08. What is the price per pint?

User Nimdil
by
8.8k points

1 Answer

5 votes
The price per pint is $1.52.
User Grunt
by
7.3k points

Related questions

2 answers
0 votes
132k views
1 answer
4 votes
110k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.