menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
$56 for 25gal unit rate
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
$56 for 25gal unit rate
asked
Jan 10, 2018
72.4k
views
1
vote
$56 for 25gal unit rate
Mathematics
middle-school
John Hart
asked
by
John Hart
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
0.45 gallons per dollar would be the answer. Hope this helps! :)
Omid
answered
Jan 14, 2018
by
Omid
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 25, 2021
16.7k
views
Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal. $81÷25gal or $62.05÷20gal A:First B Second Then the unite rate with the better deal is $_____/gal
Imran Shoukat
asked
Apr 25, 2021
by
Imran Shoukat
9.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
16.7k
views
asked
Mar 23, 2023
107k
views
How many gallons each of 30% alcohol and 5% alcohol should be mixed to obtain 25gal of 25% alcohol?
VladP
asked
Mar 23, 2023
by
VladP
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
107k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org