32.2k views
2 votes
An grocery store sign indicates hat plums are 6 for 1.50, and a sign by the apples indicates that they are 5 for 3.00. Find the total cost of buying 2 plums and 2 apples and how to solve in ratios?

User FalcoGer
by
7.5k points

1 Answer

4 votes
$0.25 for 1 plum so it would be $0.50 for two.

$0.60 for 1 apple so it would be $1.20 for two.

Add the two prices together, $0.50 + $1.20 = $1.70

You must first divide the cost by the number of items you're buying.

Then you add the two prices together and bam! You've got yourself the answer.
User Tfont
by
7.5k points